Rozwój technologiczny odgrywa znaczącą rolę w wielu dziedzinach. Nowe rozwiązania są regularnie wprowadzane do domów i zwiększają standard oraz komfort życia, przy jednoczesnym zachowaniu relatywnie niskich kosztów. Część z nich jest przystosowana do obecnych wymagań ekologicznych oraz ekonomicznych. Do takich rozwiązań należy ogrzewanie podłogowe, które jest aktualnie instalowane w większości nowo powstających domów.
Jakie korzyści płyną z tego typu inwestycji? Dlaczego warto zdecydować się na założenie owej instalacji? Zapraszamy do zapoznania się z tym materiałem, w którym odpowiadamy na powyższe pytania i rozwiewamy wątpliwości dotyczące ogrzewania połogowego!
Zalety ogrzewania
Mówiąc o takiej instalacji, warto zacząć od jego atutów i korzyści płynących z jej zamontowania, ponieważ jest ich naprawdę sporo. Poniżej przedstawiamy więc krótkie zestawienie najważniejszych zalet, które pokazuje, dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie:
1. Komfort użytkowania
Dzięki temu, że w ogrzewaniu podłogowym, wymiennikiem cieplnym jest tak naprawdę cała powierzchnia podłogi, temperatura w pomieszczeniach rozkłada się bardzo równomiernie, co sprawia, że w każdym miejscu pokoju odczuwalne jest ciepło. Docenią to szczególnie tzw. zmarzluchy oraz dzieci, które większość czasu spędzają bawiąc się na podłodze. Ponadto niektóre czworonogi również cenią sobie ciepłe powierzchnie, na których mogą wygodnie ułożyć się do spania!
2. Estetyka wnętrza
Cała instalacja grzewcza jest umieszczana pod podłogą, co sprawia, że w pomieszczeniach nie ma żadnych widocznych elementów grzejnych. Możliwości aranżacyjne są wiec znacznie większe niż w przypadku zastosowania standardowych rozwiązań, np. kaloryferów, pieców lub innych urządzeń emitujących ciepło.
3. Ekonomia i oszczędność
Cały system bazuje na stosunkowo niskich temperaturach - temperatura wody, która płynie w rurach, nie przekracza 45 stopni, co sprawia, że jej ogrzanie jest dużo tańsze niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Kolejne oszczędności wiążą się z tym, że owa instalacja nie powoduje uciekania ciepła pod sufit, dzięki czemu możemy zużyć mniej energii na ocieplenie pomieszczenia niż w przypadku wykorzystywania kaloryferów.
Ograniczenie ucieczki ciepła to także możliwość obniżenia temperatury pomieszczeniach - warto wiedzieć, że 1 °C mniej może powodować różnicę w wydatkach sięgającą od 5 do nawet 10%.
4. Zdrowie domowników
Tego rodzaju inwestycja powoduje zdecydowanie mniejszy efekt wysuszania powietrza w pomieszczeniach oraz zapobiega nadmiernemu unoszeniu się kurzu oraz znajdujących się w nim drobnoustrojów, np. bakterii, roztoczy lub grzybów. Wynika to z niższej temperatury wody, jaka pływanie w rurach tworzących instalację.
Mówiąc dokładniej ogrzewanie podłogowe ogranicza ruch powietrza, co sprawia, że cyrkulacja kurzu jest mniejsza i możliwe jest zachowanie odpowiednich warunków higienicznych. Ma to szczególne znaczenie dla astmatyków, alergików oraz dzieci.
5. Ekologia i nowoczesność
W związku z tym, że ogrzewanie podłogowe wykorzystuje znacznie niższe temperatury, to idealnie nadaje się do współpracy z nowoczesnymi źródłami ciepła pozyskującymi energię z odnawialnych źródeł, wśród których wymienić można pompy ciepła czy kolektory słoneczne. Rozwiązanie to pozwala więc wykorzystywać nowoczesne technologie, czerpać korzyści z pozyskiwania energii, a przy tym żyć świadomie, w trosce o środowisko naturalne i przyszłość planety.
6. Korzyści połączenia z pompą ciepła
Jeśli w Twoim domu głównym urządzeniem emitującym ciepło jest pompa, to tym bardziej warto rozważyć zastosowanie ogrzewania podłogowego. Rozwiązanie, którego używasz również osiąga lepszą sprawność przy niskich temperaturach roboczych. Według szacunków sezonowej efektywności SCOP pompa ciepła typu powietrze-woda w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym (35/28℃) pracuje aż o 20% wydajniej niż z innymi wymiennikami ciepła, np. kaloryferami (55/48℃).
Przykładowo: pompa ciepła z możliwością wyboru dolnego źródła energii (np. flexoTHERM exlusive) przy współpracy z wymiennikami ciepła typu kaloryfer, osiąga współczynnik efektywności (COP) 3,3, co oznacza, że z każdej 1 kWh energii elektrycznej pompa pozyskuje 3,3 kWh ciepła. W przypadku połączenia z ogrzewaniem podłogowym wskaźnik COP pompy wzrasta do 5,1 – to daje aż 35% oszczędności na kosztach utrzymania komfortowej temperatury w domu!
Nie tylko na zimę
Posiadacze pompy ciepła zastanawiający się nad wyborem ogrzewania podłogowego powinni pamiętać o jeszcze jednej korzyści tego połączenia – możliwości aktywnego i pasywnego chłodzenia pomieszczeń latem.
Chłodzenie aktywne opiera się na odwróconym działaniu pompy ciepła – zamiast dostarczać ciepło do wnętrza, urządzenie odbiera je i przekazuje do wymiennika gruntowego. Temperatura woda w instalacji podłogowej, zostaje w ten sposób obniżona.
Z kolei chłodzenie pasywne wykorzystuje naturalną różnicę między niższą temperaturą gruntu a wyższą, która panuje wewnątrz domu. Woda w instalacji zamontowanej pod panelami pobiera nadmiar ciepła z pomieszczeń i odprowadza je do gruntu bez udziału sprężarki.
Bezpłatna wycena, dobór i montaż ogrzewania podłogowego w Chełmie, Lublinie i Zamościu.
Naszym Klientom proponujemy fachowe doradztwo oraz dobór optymalnych rozwiązań dostosowanych do domów, mieszkań oraz pomieszczeń firmowych.
Przygotowujemy indywidualną propozycję – bezpłatną ofertę.
Wykonujemy instalacje w obiektach znajdujących się na terenie województwa lubelskiego, głównie w miastach takich, jak Lublin, Zamość i Chełm. Nasze kompleksowe i profesjonalne usługi obejmują:
- ułożenie podbudowy – styropian (styropian po stronie klienta)
- rozprowadzenie rur grzewczych w pomieszczeniach,
- montaż rozdzielaczy z rotametrami i zaworami odcinającymi,
- montaż szafek rozdzielaczowych,
- ułożenie folii (ekranu) z rastrem,
- doprowadzenie instalacji C.O. do rozdzielaczy i kotłowni,
- montaż magistrali ogrzewania podłogowego,
- zalanie instalacji wodą i próba szczelności na wodzie,
- wykonanie odpowiednich dylatacji ściennych i drzwiowych.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami telefonicznie lub przez poniższy formularz.