Posiadanie własnego domu jest marzeniem wielu osób. Kiedy już dochodzi do jego realizacji i rozpoczyna się wykonywanie planów budowy, należy podjąć szereg istotnych decyzji, wpływających na późniejszy komfort życia. Jeden z wielu wyborów dotyczy sposobu ogrzewania budynku oraz jego wentylacji. W takiej sytuacji warto zdecydować się na nowoczesne rozwiązanie, jakim jest rekuperacja.
Od kilku lat jest ona obowiązkową pozycją podczas budowy każdego domu, a wszystko to przez fakt, że prawidłowo wykonana nie dość, że zapewnia czyste, zdrowe powietrze wolne od smogu to pozwala jeszcze dzięki odzyskowi ciepła w znaczny sposób na zmniejszenie kosztów ogrzewania domu. Jak to możliwe? Dowiedz się, czytając nasz materiał!
Nowoczesne rozwiązania w Twoim domu
Zależy nam na tym, aby jak najwięcej osób mieszkających w Lublinie, Chełmie i Zamościu zyskało dostęp do ekologicznych, energooszczędnych i niezawodnych rozwiązań, poprawiających komfort życia. Z tego powodu zapewniamy kompleksowe oraz profesjonalne usługi w dziedzinie wentylacji.
Zapewniamy audyt, zaprojektowanie kanałów wentylacyjnych, a także montaż i serwis poszczególnych elementów instalacji. Działamy w Chełmie, Lublinie oraz Zamościu i chętnie zajmiemy się wentylacją w Twoim domu!
To inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna opiera się na ciągu (zasysaniu powietrza) wytwarzanym przez kominy, ma to jednak wiele wad, w tym między innymi wychładzanie domu i nie usuwanie wilgoci z pomieszczeń.
Rekuperacja, będąc wentylacją mechaniczną, opiera się na ruchu powietrza wytwarzanym przez maszynę, urządzenie zwane rekuperatorem. Sprzęt ten umożliwia kontrolowanie ruchu powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń oraz odzyskiwanie ciepła, z nagrzanego już, ale brudnego (wilgotnego i nasyconej dwutlenkiem węgla) powietrza.
Innymi słowy jest to po prostu system służący do wymieniania zużytego, brudnego powietrza w Twoim domu na czyste, świeże, przy jednoczesnym odzyskaniu części zgromadzonego już ciepła.
Rekuperator z klimatyzacją
Skoro wiemy, że rekuperator wymienia powietrze w wymienniku na świeże to czy mógłby je przy okazji dodatkowo ogrzewać tak jak pompa ciepła lub chłodzić jak klimatyzator?
Podczas planowania montażu klimatyzacji warto pamiętać, że typowe układy klimatyzacyjne pracują w zamkniętym cyklu chłodzenia powietrza (za wyjątkiem niektórych, bardzo rzadko montowanych w domach układów kasetonowych).
Oznacza to, że przebywając wewnątrz klimatyzowanych pomieszczeń przy zamkniętych oknach - zamykanie okien to podstawowy wymóg efektywnej klimatyzacji! - cały czas oddychamy tym samym powietrzem. Jest ono chłodne i wydaje się być komfortowe, ale tylko pozornie tak jest. Tak naprawdę oddychamy ciągle tym samym powietrzem! Zużytym i bardzo zanieczyszczonym już po kilku godzinach powietrzem o dużej zawartości dwutlenku węgla, wilgoci i alergenów
Dlatego szczególnie ważne jest, by montując klimatyzację, pomyśleć również o efektywnym wentylowaniu pomieszczeń, czyli wymianie powietrza zużytego na świeże. Taką efektywną wymianą powietrza, przy zachowaniu najwyższej możliwej energooszczędności jest rekuperacja - czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.
W domach wentylowanych za pomocą rekuperacji, otwieranie okien nie jest potrzebne do dostarczenia świeżego powietrza. Tam powietrze po ochłodzeniu w klimatyzatorze zostaje z pomieszczenia wyciągnięte przez anemostat wywiewny i trafia z powrotem do rekuperatora, by ponownie zostać wykorzystane do ochłodzenia strumienia powietrza nawiewanego.
W rekuperatorze, w wymienniku ciepła następuje przekazanie chłodu/odzysk chłodu z tego powietrza do cieplejszego powietrza zewnętrznego. Oczywiście odzysk chłodu nie jest spektakularny i nie zastąpi ani gruntowego wymiennika ciepła, ani jednostki chłodniczej ARTIC, ani tym bardziej klimatyzacji, jednak powietrze na nawiewie jest jednak chłodniejsze nawet o kilka stopni.
Korzyści finansowe – czy inwestycja się opłaca?
Wentylacja mechaniczna to system, przy którym nie są wymagane kominy do wentylacji grawitacyjnej. Koszt budowy domu znacznie się zmniejsza, jeżeli stawiasz na rekuperację. Najlepsza sytuacja występuje wtedy, gdy rekuperacja wprowadzana jest na etapie projektowania domu. Wtedy w swobodny sposób można rozprowadzić kanały wentylacyjne, i tym samym uniknąć kosztów związanych z zabudową kanałów czy ograniczeniem ich liczby do minimum.
Kwestie ekonomiczne
Rekuperator ogrzewa powietrze nawiewane z zewnątrz – ale nie potrzebuje do wykonania tej operacji żadnej dodatkowej energii. Zysk wygenerowany dzięki ogrzaniu powietrza sprawia, że koszty ogrzewania są odczuwalnie niższe.
Coś więcej, korzyść z posiadania wentylacji mechanicznej, może dotyczyć również sytuacji odwrotnej, np. latem zwłaszcza w godzinach wieczornych, kiedy powietrze na zewnątrz budynku jest chłodniejsze, można schłodzić powietrze wewnątrz domu.
Wtedy rekuperator pobiera chłodne powietrze z zewnątrz, a wywiewa cieplejsze powietrze z wnętrza budynku. Aby pobierane powietrze nie podgrzało się niepotrzebnie w wymienniku ciepła, uruchamiane jest specjalne obejście (by-pass), które pozwala na jego ominięcie.
Podsumowując...
- Wentylacja mechaniczna pomaga w zachowaniu zdrowia oraz komfortu Twojego i Twojej rodziny, TO BEZSPRZECZNIE NAJWIEKSZY ARGUMENT za założeniem instalacji
- Na cenę całego systemu rekuperacji składają się: projekt, urządzenia i montaż;
- Cena takiego systemu dla domu 100m2 zaczyna się już od 9 tys. zł;
- Jeśli zrezygnujesz z budowy kominów grawitacyjnych, sporo zaoszczędzisz!
- Koszt eksploatacji takiego systemu nie jest wysoki (od ok. 100 zł do ok. 300 zł rocznie) a w jego skład wchodzi wymiana filtrów, przegląd serwisowy i zużyta energia elektryczna.
- Inwestycja ta pozwala realnie zaoszczędzić 30% wydatków na ogrzewanie choć niektórzy producenci podają nawet do 60-90%
- Gwarancja na instalację wynosi 10 lat.
Wybierz nas!
Jeśli zdecydujesz się na montaż instalacji, wybierz naszą firmę! Jesteśmy grupą doświadczonych fachowców, dlatego możesz nam powierzyć cały proces. Chętnie przyjmiemy zlecenia dotyczące obiektów znajdujących się na terenie województwa lubelskiego. Najczęściej działamy w Chełmie, Zamościu i Lublinie, dlatego skontaktuj się z nami i dowiedz się, czy dojedziemy do Twojej miejscowości!
PRODUCENCI REKUPERATORÓW – NA KTÓRYCH ZWRÓCIĆ UWAGĘ?
Na rynku mamy wielu producentów urządzeń systemu wentylacji mechanicznej. Są to zarówno firmy zagraniczne, jak i rodzime. Chcielibyśmy przedstawić pokrótce trzech producentów, których produkty na pewno warto rozważyć podczas zakupu rekuperatora.
jako producent wentylacji z odzyskiem ciepła stworzył urządzenia, które odzyskują energię cieplną zawartą w powietrzu usuwanym podczas chłodzenia lub ogrzewania powietrza. Dzięki wysokiej jakości rekuperacja zaproponowana przez firmę Panasonic pozwoli na długi czas eksploatacji urządzenia.
Zehnder – holenderski producent. Urządzenia tej firmy mają wszystko to, co dobry rekuperator powinien posiadać. Wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami pracy oraz najlepszymi podzespołami.
Thessla Green – to młoda polska (krakowska) firma. Mimo iż jest to młody producent, to posiada doświadczoną kadrę inżynierską. Urządzenia produkowane przez Thessla Green mają polską cenę, ale zdecydowanie europejską jakość.
Östberg – jest to szwedzki producent z wieloletnią tradycją i zasługami na polu projektowania urządzeń wentylacji mechanicznej. Wspominamy o nim w tym miejscu ze względu na to, że urządzenia tej firmy wyróżniają się wymiennikiem obrotowym i są solidnie zaizolowane. Urządzenie takie może być zamontowane w pomieszczeniach nieogrzewanych i na zewnątrz budynku. Jest odporne na niskie temperatury.
DOTACJA NA REKUPERACJĘ, PROGRAM CZYSTE POWIETRZE 2.0
Rządowy program Czyste powietrze powstał po to, aby poprawić jakość powietrza w Polsce. Czyste Powietrze zakłada m. in. dofinansowanie do wymiany starego kotła i pieca. Można również ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację, a także rekuperację (wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła). Zmiany w programie Czyste Powietrze wystartowały 15 maja 2020r., uproszczono także procedury uzyskania dofinansowania.
WYSOKOŚĆ DOFINANSOWANIA NA REKUPERACJĘ
Podobnie jak wcześniej, w ramach programu Czyste powietrze, można uzyskać dofinansowanie na wykonanie systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperację). Jednak należy pamiętać, że dofinansowanie może dotyczyć tylko budynków istniejących. Jeśli chodzi o budynki nowe – nie ma niestety możliwości uzyskania dofinansowania na budynki nowe.
30% kosztów kwalifikowanych (maks. 5 tys. zł) dla podstawowego poziomu finansowania
60% kosztów kwalifikowanych (maks. 10 000 zł) dla podwyższonego poziomu finansowania
Jeśli chcą Państwo zainstalować profesjonalne rekuperatory i optymalnie dostosowany system wentylacji w swoim domu, zachęcamy do kontaktu telefonicznie lub przez poniższy formularz.
OBEJRZYJ FILM PROMOCYJNO-INSTRUKTAŻOWY